تاریخ اسپرت صندلی ماشین موتور میلیون

تاریخ: اسپرت صندلی ماشین موتور میلیون رانندگی سرگرمی ماشین

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی باید فضایی در شهر جهت اعتراض مردم مهیا کنیم/ مردم تریبون ندارند، به خیابان می‌آیند! ، نژاد بهرام

یک عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران می‌گوید: دو ماه پیش هنگامی که بحث خیابان‌ مردم در پایتخت کشور عزیزمان ایران پیش آمد، این را مطرح کردم که باید خیابانی

باید فضایی در شهر جهت اعتراض مردم مهیا کنیم/ مردم تریبون ندارند، به خیابان می‌آیند! ، نژاد بهرام

نژاد بهرام: باید فضایی در شهر جهت اعتراض مردم مهیا کنیم/ مردم تریبون ندارند، به خیابان می آیند!

عبارات مهم : اعتراض

یک عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران می گوید: دو ماه پیش هنگامی که بحث خیابان مردم در پایتخت کشور عزیزمان ایران پیش آمد، این را مطرح کردم که باید خیابانی که به نام مردم هست، جایی باشد که مردم بتوانند آنجا جمع شوند، حرف بزنند و اعتراضاتشان را به گوش مسئولان برسانند.

به گزارش خبرآنلاین، ناآرامی هایی كه چند روز گذشته در شهرهای متفاوت به وجود آمد، از ابعاد متفاوت قابل بررسی هست؛ بعضی آن را اقتصادی می دانند، بعضی به جناح های متفاوت ربطش می دهند، بعضی آن را دسیسه و توطئه می دانند و عده ای دیگر معتقدند مجموعه ای از این عوامل دست به دست داده كه این روزها، فضای ملتهبی ایجاد شود.

باید فضایی در شهر جهت اعتراض مردم مهیا کنیم/ مردم تریبون ندارند، به خیابان می‌آیند! ، نژاد بهرام

با زهرا ن‍ژادبهرام، عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران راجع به این عنوان گفتگو كردیم. او اعتقاد است اعتراض حق مردم هست، می گوید این اعتراض ها اقتصادی است و باید مردم احساس كنند حرفشان شنیده می شود و قول های مساعدی كه از مسئولان می گیرند، می تواند چاره ساز باشد؛ قول های مساعد در كنار کارها اجرایی زودبازده.

تحلیل شما از ناآرامی های اخیری كه در بعضی شهرها اتفاق افتاده چیست؟

اتفاقاتی كه در چند روز اخیر در بعضی شهرهای كشورمان افتاده از چند بعد قابل تحلیل هست. باید در این اعتراضات به چند كلیدواژه توجه كنیم، نخستین و مهمترین مساله این است كه دقت داشته باشیم این معترضان، مردم هستند و نباید خودی و غیرخودی ایجاد كنیم.

یک عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران می‌گوید: دو ماه پیش هنگامی که بحث خیابان‌ مردم در پایتخت کشور عزیزمان ایران پیش آمد، این را مطرح کردم که باید خیابانی

مهمترین دلیلی كه موجب این اعتراض ها شده است را چه می دانید؟

من فكر می كنم مشكلات اقتصادی، مهمترین علت اعتراض های مردم هست؛ البته طبیعی است كه در حاشیه این اعتراض ها موارد دیگری هم مطرح می شود كه ربط زیادی به اصل اعتراض ها ندارد. به هر حال بايد بگويم اصلا مساله دولت نیست و اوضاع اقتصادی، مورد اعتراض مردم است.

اما این مشكلات اقتصادی تا چند وقت قبل هم وجود داشت.

بله وجود داشت. همین مردم با امیدواری و پرشور در انتخابات شركت كردند كه این مشكلات حل شود ولی اتفاقاتی افتاده كه باعث شده است آنها دلسرد شوند و دست به اعتراض بزنند.

باید فضایی در شهر جهت اعتراض مردم مهیا کنیم/ مردم تریبون ندارند، به خیابان می‌آیند! ، نژاد بهرام

این اعتراض ها را حق مردم می دانید؟

به هر حال مردم حق دارند نسبت به اتفاقات متفاوت اعتراض یا انتقاد داشته باشند، قانون اساسی هم به صراحت این را پذیرفته و رییس جمهور و سایر نهادهای حكومتی هم به حق اعتراض مردم اشاره كرده اند. ولی باید دید این اعتراض ها چطور باید انجام شود و چه برخوردی باید با آنها داشت.

یک عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران می‌گوید: دو ماه پیش هنگامی که بحث خیابان‌ مردم در پایتخت کشور عزیزمان ایران پیش آمد، این را مطرح کردم که باید خیابانی

فكر می كنید چه برخوردی باید با این اعتراضات مردمی داشت؟

مردم باید بدانند كه شنیده می شوند و حق اعتراضشان به رسمیت آشنا می شود. در قدم بعدی، انتظار دارند سیاستگذاران و نهادهای اجرایی، در یك بافت همگرا نسبت به انتظاراتشان توجه كنند و تصمیم گیری های كلان در مدیریت ارشد كشور گرفته شود. به عنوان مثال یكی از جدی ترین پرسشها مردم، موسسات اعتباری هستند كه به ورشكستگی كشیده شدند و بعضی افراد تمام دار و ندارشان را از دست دادند. بارها این افراد در شهرهای متفاوت اعتراضشان را اعلام كردند و پاسخ مناسبی نگرفتند یا تعداد محدودی پاسخ گرفتند. این فقط یك نمونه كوچك هست. درست است كه پرسشها اقتصادی مسائلی نیستند كه یك شبه حل شوند ولی مردم بايد احساس كنند حرفشان شنیده شده است و قول های مساعدی از مردم بگيرند.

فكر می كنید قول های مسئولان كافی باشد؟

باید فضایی در شهر جهت اعتراض مردم مهیا کنیم/ مردم تریبون ندارند، به خیابان می‌آیند! ، نژاد بهرام

ببینید، معترضان حتی به کارها كوتاه مدت و نسخه های زودبازده هم امیدوارند و تا زمانی كه شرایط اقتصادی كلی كشور رو به اصلاح برود، می توان با بعضی كارها به نیازهای اقتصادی مردم پاسخ داد. بنابراین منظورم این است كه ببینند مسئولان دغدغه آنها را می شناسند، گام هایی برمی دارند و تصمیم جدی جهت حل مشكلاتی دارند كه ممكن است وقت بیشتری جهت برطرف آنها مورد نیاز باشد.

چقدر در شرایط فعلی به تزریق امید بین مردم نیاز داریم؟

هم به تزریق امید نیاز داریم و هم براق سازی. در سال های گذشته انواع اختلاس ها و برداشت های بی رویه از منابع مالی اتفاق افتاده كه مردم را به نوعی دچار ناامیدی كرده هست. به اینها اضافه كنید اتهام هایی را كه علیه بعضی مسئولان مطرح می شود و در مقابل، پاسخ مشخصی دریافت نمی كنند. همین آخرهای شاهد بودیم كه رییس جمهور اسبق، مسائلی را مطرح كرد كه پاسخي به آن داده نشد در حالی كه مورد نیاز بود در برابر اين حرف ها، براي مردم براق سازي شود.

باید در شفافیت و صداقت كامل با مردم مواجه شد؛ اگر چنین اتهاماتی وجود دارد كه با مسئولان مورد اتهام برخورد شود و اگر این اتهام ها واهی هست، به مردم گفته شود و با مدعی این اتهام ها برخورد قضایی شود. مردم باید اين را ببینند و احساس كنند كه كلیت نظام در برابر مفاسد اداری و اقتصادی و رانتخواری، ایستادگی كرده و افرادی كه دست به این کارها زده اند، سرمایه هایی كه به نادرست كسب كرده اند را برگردانده اند و مجازات شده است اند.

این براق سازی كه شما به آن اشاره می كنید چقدر با محدود كردن شبكه های اجتماعی همخوانی دارد؟

به هر حال در شرایط بحران باید از ظرفیت های مدیریت بحران استفاده كرد. ولی در عین حال همانقدر كه این محدودیت ها آن هم به صورت مقطعی انجام می شود، مورد نیاز است با مردم به صورت صریح و بی پرده گفتگو شود.

ولی تریبون ها معمولا یكطرفه هست. مسئولان تریبون دارند و مردم ندارند. جهت حل این مشكل چه كاری باید كرد؟

متاسفانه این كمبود را در سطح كشور داریم كه مردم تریبون داشته باشند. نهادهای صنفی، احزاب، تشكل های مردمی و … می توانند فضایی باشند جهت این كه مردم حرف هایشان را به مسئولان برسانند و هنگامی که چنین وقت هایی گرفته می شود و مطالبات بیان نمی شود، جهت مطرح كردن این خواسته ها از فضای خیابان جهت گفتگو استفاده می شود كه ممكن است مورد سوءاستفاده هم قرار بگیرد و فضا را به سمت خشونت بكشاند.

با این حساب فكر می كنید شورای شهر بتواند مراكزی را تعیین كند كه مردم جهت اعتراضاتشان به آنجا مراجعه كنند و در چهارچوب قوانین، خواسته ها و انتقادهایشان را مطرح كنند؟

دو ماه پیش هنگامی که بحث خیابان مردم در پایتخت کشور عزیزمان ایران پیش آمد، همین را مطرح كردم كه باید خیابانی كه به نام مردم هست، جایی باشد كه مردم بتوانند آنجا جمع شوند. مردم باید بتوانند در آنجا حرف هایشان را بزنند یا شهرداری شهرهای مختلف، مراكزی را در اختیار اعتراض های مردمی قرار دهند. ولی این مساله ای نیست كه شورای شهر بتواند به تنهایی از عهده آن برآید بلكه كلان تر است و وزارت كشور باید جهت چنین موضوعاتی درخواست بدهد و ما هم به آن پیگیری می كنیم. چنین اتفاقی دور از ذهن نیست، ما نمایندگان مردم هستیم و آماده شنیدن حرف های مردم.

واژه های کلیدی: اعتراض | اعتراض | خیابان | شهرهای | اقتصادی | خیابانی | مسئولان | اعتراضات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz